zasady gry w piłkę nożną

Jakie są zasady grę w piłkę nożną?

Futbol to prawdopodobnie najpopularniejszy sport na świecie. Szacuje się, że ta dyscyplina ma około 4 miliardów fanów na całym świecie. Jej przepisy z pozoru wydają się być złożone i skomplikowane, jednakże po poznaniu wszystkich zasad zauważamy, że wszystko układa się w logiczną całość.

Przygotowanie techniczne

Zacznijmy od placu gry. Zgodnie z uchwałą Komitetu Wykonawczego FIFA z marca 2008r., boiska wykonane po 2008 roku muszą mieć wymiary 105m szerokości i 86m długości. Pole karne powinno mieć wymiary 16,5×40,32m a bramkowe 5,50×18,32m. Okrąg na środku boiska powinien mieć średnicę 9,15m. Bramki powinny być postawione na środku linii bramkowej, a także posiadać wymiary 7,32×2,44m. Piłka musi być wykonana ze stosownego materiału a także spełniać normy wymiarowe. Jej obwód musi mieścić się w przedziale 68-70cm, zaś jej waga nie może być mniejsza, niż 410g i większa, niż 450g.

Zasady arbitrażu

W rozgrywce biorą udział dwie drużyny po 11 zawodników. Nad przestrzeganiem przepisów czuwają sędziowie. Musi być ich co najmniej 3 (arbiter główny oraz dwóch sędziów liniowych). Sędzia główny jest najważniejszy dla przebiegu spotkania, do niego należy podejmowanie ostatecznych decyzji. W przypadku faulu, sygnalizuje przerwanie gry sygnałem dźwiękowym poprzez dmuchnięcie w gwizdek. Może on udzielić słownej reprymendy zawodnikowi lub pokazać kartkę – żółtą lub czerwoną. Żółta kartka to pierwsze poważne upomnienie, w przypadku, gdy zawodnik otrzyma dwie kartki tego koloru otrzymuje następnie kartkę czerwoną co oznacza, że zostaje wykluczony z dalszej gry i musi udać się do szatni.

Czerwoną kartkę można również otrzymać bezpośrednio, ma to miejsce wtedy, gdy zawodnik dopuścił się mocno niesportowego zachowania, brutalnego faulu, lub przewinienia, które powstrzymało przeciwnika od wyjścia na czystą sytuację bramkową. Arbitrowi głównemu pomagają sędziowie liniowi – poruszają się oni wzdłuż przeciwległych linii bocznych boiska. Ich głównym zadaniem jest wychwytywanie pozycji spalonej u zawodników, jednakże kontrolują także to, czy piłkarze nie dopuszczają się faulów. Swoje wskazania sygnalizują za pomocą chorągiewek. W zależności od stopnia rozgrywek, nad zawodami może czuwać również sędzia techniczny. Do jego zadań należą nadzorowanie zachowania zawodników i sztabu przebywającego poza boiskiem a także przeprowadzanie zmian w trakcie spotkania. W meczach najwyższej rangi występują także sędziowie VAR, którzy spoza boiska kontaktują się z arbitrem głównym, by przy pomocy powtórki wideo zweryfikował swoją decyzję.

Zobacz także strój piłkarski dla dziecka

Ogólne zasady gry

stroje piłkarskie dziecięce

Przepisy gry w piłkę nożną określają, że:

  • każda z drużyn może liczyć 11 zawodników.
  • jeden z nich jest bramkarzem, tzn. przysługuje mu prawo do dotykania i chwytania piłki rękoma w obrębie własnego pola karnego.
  • W podziale nieformalnym, oprócz golkipera możemy wyróżnić jeszcze obrońców, pomocników i napastników.
  • Zwycięstwo w meczu odnosi drużyna, która zdobyła więcej goli od przeciwnika.
  • Gola zdobywa się poprzez umieszczenie piłki w bramce drużyny przeciwnej, Piłka musi przekroczyć całym obwodem linię bramkową.
  • Zawodnicy są uprawnieni do zagrywania piłki każdą częścią ciała z wyłączeniem rąk.
  • Zdobycie bramki nie może poprzedzić popełnienie faulu przez drużynę atakującą.
  • Żaden z zawodników nie może również otrzymać piłki będąc na pozycji spalonej, gdyż skutkuje to przerwaniem gry i wznowieniem piłki przez drużynę przeciwną.

Definicja mówi, że spalony jest wtedy, kiedy piłkarz zagra do partnera ze swojej drużyny w momencie, gdy ten znajduje się bliżej linii bramkowej przeciwników niż ostatni gracz drużyny przeciwnej (nie licząc bramkarza). Zasady gry w piłkę nożną stanowią, że popełnienie faulu we własnym polu karnym skutkuje przeciwnikom tzw. rzutu karnego. Zawodnik drużyny przeciwnej ma wówczas możliwość oddania strzału na bramkę z linii 11m. Jeśli piłkarz popełni faul poza polem karnym, jednakże przeciwnik wciąż jest w posiadaniu piłki i ma szansę na obiecujący atak, sędzia może zastosować tzw. przywilej korzyści i pozwolić i kontynuowanie gry. Ewentualna kara dla zawodnika faulującego zostaje odłożona do następnego przerwania gry.