młodzi piłkarze czekający na rozpoczęcie meczy, na łydkach mają ochraniacze piłkarskie

Ochraniacze piłkarskie – jakie są rodzaje? Jakie warto wybrać?

Kompletując profesjonalny strój piłkarski, należy pamiętać nie tylko o komforcie gry, ale również o bezpieczeństwie. Oryginalne ochraniacze piłkarskie doskonale sprawdzą się nie tylko w dni meczowe, ale również w trakcie codziennych treningów. Niestety nawet drobny uraz może zniechęcić do gry, a poważniejsze kontuzje mogą na długo odciąć nas od gry lub nawet spowodować zakończenie kariery piłkarskiej. Dlatego warto zainwestować w profesjonalną ochronę podczas treningów i meczów, którą zagwarantują ochraniacze piłkarskie.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje ochraniaczy piłkarskich?

Większość producentów oferuje podobne ochraniacze dla piłkarza, które zazwyczaj składają się z dość twardej powłoki zewnętrznej wykonanej z tworzywa sztucznego oraz powłoki wewnętrznej, która z kolei wykonana jest z miękkich tkanin albo specjalnej pianki. Ogromną rolę odgrywają pasy i rzepy, dzięki którym można unieruchomić ochraniacze na nogach. Powyżej opisane modele, to nic innego jak klasyczne ochraniacze piłkarskie na golenie. Wyróżnić można także ochraniacze dla piłkarza z rękawami, które cechują się specjalnymi rękawami kompresyjnymi. Charakterystyczne rękawy zastępują pasy i uniemożliwiają zsunięcie się ochraniaczy podczas gry. Największy poziom bezpieczeństwa zapewniają ochraniacze do gry w piłkę nożną na golenie i kostkę. Są to najbardziej rozbudowane konstrukcje, dzięki którym będzie można zabezpieczyć się nawet przed wkrętami metalowymi i aluminiowymi.

Na co zwrócić uwagę wybierając ochraniacze piłkarskie?

Jednym z najważniejszych parametrów jest oczywiście rozmiar ochraniaczy. Jak łatwo się domyślić, zbyt małe albo zbyt duże ochraniacze będą powodowały dość duży dyskomfort podczas gry oraz nie będą stanowić należytej ochrony. Większość producentów korzysta z tradycyjnej rozmiarówki (S, M, L), dzięki czemu bez problemu można dopasować odpowiedni rozmiar. Jeżeli istnieje taka możliwość, to warto przymierzyć wybrane ochraniacze do piłki nożnej przed ich zakupem. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że profesjonalni zawodnicy powinni zwracać uwagę na wagę ochraniaczy. Oryginalne ochraniacze od renomowanych producentów mogą ważyć nawet około 30-40 gramów.

Na jaki materiał postawić?

Materiał ma bezpośredni wpływ nie tylko na komfort gry, ale również na żywotność ochraniaczy. Twarde materiały co prawda są dość ciężkie, ale to właśnie one zapewniają pełną ochronę nawet przed bardzo mocnymi uderzeniami. W dzisiejszych czasach królują przede wszystkim ochraniacze do piłki nożnej wykonane z polipropylenu. Porządne ochraniacze do gry w piłkę nożną powinny posiadać wbudowane otwory, które znacząco poprawiają wentylację. Wspomniana powyżej pianka jest nie tylko bardzo miła w dotyku, ale co najważniejsze skutecznie odprowadza wilgoć.

Zobacz również: strój piłkarski dla dziecka – jaki wybrać?

Jakie ochraniacze dla bramkarza?

Bramkarze wymagają szczególnej ochrony podczas gry. Powinni zadbać nie tylko o ochronę kolan, ale również łokci. Godne polecenia są długie spodnie bramkarskie ze specjalnymi wstawkami na biodra i kolana. Bramkarze mogą także liczyć na dedykowane podkoszulki z ochraniaczami, które wyposażone są na barkach w specjalne panele ochronne. Podczas gry przydać mogą się także długie podspodenki, dzięki którym będzie można uniknąć nieprzyjemnych otarć.