Goalkeeping gloves and football on pitch on a clear day

Jak czyścić rękawice bramkarskie, by nie uległy zniszczeniu? Wskazówki, porady

Rękawice bramkarskie należą do bardzo specyficznych elementów piłkarskiego wyposażenia. Ze względu na ich intensywną eksploatację, wymagają systematycznego czyszczenia. Błędy w pielęgnacji mogą doprowadzić do przedwczesnego zużycia się sprzętu, a tym samym problemów z jego prawidłowym zachowaniem podczas gry. Rękawice piłkarskie należy czyścić i pielęgnować w prawidłowy sposób, aby na długo zachowały swoją trwałość i doskonale sprawdzały się na boisku.

Jak dbać o rękawice bramkarskie?

Nowe rękawice bramkarskie posiadają wiele metek i etykiet, które należy usunąć przed rozpoczęciem użytkowania. Na tym jednak czynności przygotowawcze się nie kończą. Rękawice trzeba przed pierwszym użyciem umieścić w głębokim naczyniu i zalać letnią wodą, a następnie moczyć przez około dwie godziny. Nie wolno przy tym stosować żadnych detergentów, ponieważ mogą one uszkodzić materiał. Konieczność moczenia wynika z faktu, że pianka będąca budulcem rękawic wymaga odpowiedniego wzmocnienia właściwości amortyzacyjnych poprzez aktywację wewnętrznego termo granulatu. Materiał staje się miękki, dzięki czemu rękawice są w stanie osiągnąć lepszą chwytność oraz przyczepność. Przed samym przygotowaniem do meczu, konieczne jest zadbanie o czystość wyposażenia. Rękawice najlepiej prać regularnie, aby utrzymać wysoki poziom higieny oraz przedłużyć ich żywotność.

Jak czyścić rękawice bramkarskie?

Rękawice bramkarskie powinny być prane po każdym treningu lub meczu. W ten sposób wyeliminować można zanieczyszczenia, których głębokie wniknięcie w piankę mogłoby na stałe ubrudzić materiał. Aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia szwów i tworzywa, należy unikać prania rękawic w pralkach automatycznych. Urządzenia te zużywają za dużo proszku, a także pracują w zbyt wysokich temperaturach. Gorąca woda i silne środki chemiczne utwardzają piankę, przez co rękawice mogą stracić właściwości amortyzacyjne. Wyposażenie tego typu najlepiej czyścić ręcznie, w warunkach poniżej 50 stopni Celsjusza. Nie bez znaczenia pozostaje delikatne suszenie w temperaturze pokojowej. W rękawicach bramkarskich często stosowany jest lateks, który wykazuje dużą wrażliwość na działanie ciepła. W trakcie suszenia należy pamiętać, że palce rękawic nie mogą do siebie przylegać. W ten sposób da się zminimalizować ryzyko sklejania się materiału.

Zobacz również: akcesoria piłkarskie. Co może przydać się piłkarzowi podczas treningów i meczów?

Jak myć rękawice bramkarskie?

Aby umyć rękawice bramkarskie, należy umieścić w garnku lub misce delikatne mydło i zalać je wodą o temperaturze 40-50 stopni. Po upływie ok. 5 minut środek czyszczący rozpuści się. Do wody z mydlaną zawiesiną można wówczas wrzucić rękawice, a następnie delikatnie ocierać je jedna o drugą. Roztwór należy wcierać w piankę metodycznie, a mocniej zabrudzone warstwy oczyścić twardą gąbką lub szczotką. Należy unikać mocnego szorowania części lateksowych, ponieważ mogą one ulec bezpowrotnemu uszkodzeniu oraz utracić swoje cenne właściwości. Po zakończeniu mycia, rękawice należy przepłukać czystą wodą i usunąć resztki piany. Proces płukania warto powtórzyć nawet trzykrotnie. Mokre i czyste rękawice bramkarskie należy również odwirować, najlepiej za pomocą specjalnej wirówki lub metodą ręczną. Warto jednak pamiętać, żeby ograniczyć siłę wyciskania oraz nie skręcać przesadnie materiału. Rękawice najlepiej suszyć na suchym ręczniku, unikając przy tym wystawiania ich na oddziaływanie słońca lub źródeł ciepła. Należy odczekać do całkowitego wyschnięcia, ponieważ mokra pianka utrudnia odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Zwiększa to ryzyko powstawania nieświeżego zapachu.