pilka-nozna-zasady-gry

Piłka nożna – zasady gry, potrzebny sprzęt

Piłka nożna zasady gry – warto je poznać!

Piłka nożna posiada bardzo proste i przejrzyste zasady, ale pomimo tego dość często dochodzi do mniej lub bardziej poważnych przewinień. Niniejszy artykuł to doskonały wybór właśnie dla tych osób, które chcą poznać podstawy gry w piłkę nożną i dowiedzieć się jednocześnie jaki sprzęt do piłki nożnej jest niezbędny.

Piłka nożna zasady gry, które trzeba znać

Głównym celem gry jest oczywiście zdobycie jak największej ilości goli i jednoczesne zabezpieczenie własnej bramki. Bramka jest uznana za prawidłową tylko wtedy, gdy piłka całym swoim obwodem przekroczy linię bramkową. W grze udział biorą dwie konkurujące ze sobą drużyny, które składają się z jedenastu zawodników. Jeżeli w jednej z drużyn zdolnych do gry będzie mniej niż 7 zawodników, to wówczas przyznawany jest walkower dla przeciwnej drużyny. Zawodnicy nie mogą dotykać piłki ręką. Jedynym wyjątkiem jest oczywiście bramkarz, który ma do tego prawo jedynie we własnym polu bramkowym. Jeżeli obie drużyny strzelą identyczną ilość bramek to przyznawany jest remis. W niektórych rozgrywkach remis automatycznie oznacza dogrywkę, a następnie konkurs jedenastek. Każdy mecz trwa dwie połowy po 45 minut. Przerwa pomiędzy połowami trwa 15 minut. Jeżeli są dłuższe przerwy w grze, to sędzia ma pełne prawo do doliczenia dodatkowego czasu.

Piłka nożna zasady gry – co to jest spalony w piłce nożnej?

Spalony w piłce nożnej bez wątpienia jest jedną z najbardziej skomplikowanych zasad. Do pozycji spalonej może dojść jedynie w sytuacji, gdy zawodnik znajduje się na stronie boiska drużyny przeciwnej, a dokładniej mówiąc bliżej linii bramkowej przeciwnika niż piłka i bliżej niż przedostatni zawodnik konkurencyjnej drużyny. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że podać można piłkę do przodu tylko partnerowi z zespołu, który ma przed sobą co najmniej dwóch piłkarzy. W większości sytuacji ostatnim zawodnikiem jest zazwyczaj bramkarz, ale pamiętać należy o tym, że nie jest to reguła. Spalony jest odgwizdany przez sędziego, gdy piłkarz znajdujący się na pozycji spalonej dotknie piłki albo utrudni grę przeciwnikowi. Spalony może zostać odgwizdany również wtedy, gdy przebywając na pozycji spalonej zasłoni się pole widzenia bramkarzowi bez kontaktu z piłką.

Jaki sprzęt do piłki nożnej jest niezbędny?

Aby rozpocząć przygodę z piłką nożną nie wystarczy jedynie znajomość zasad gry. Niezbędny jest również odpowiedni sprzęt, który umożliwi grę. Jak łatwo się domyślić potrzebna jest oczywiście piłka do piłki nożnej. Najlepszym wyborem są szyte piłki Uhlsport-SYNERGY, które oparte są nie tylko na wysokiej jakości materiałach, ale również na zaawansowanych technologiach klejenia. Porządna piłka od renomowanego producenta znacząco podnosi komfort gry, dlatego też nie warto na niej oszczędzać. Ogromną rolę odgrywają również tekstylia sportowe. W zależności od pogody można wybrać odzież piłkarską na chłodniejsze i cieplejsze dni. Najtrudniejszym zadaniem jest tak naprawdę dopasowanie butów piłkarskich i ochraniaczy. Wybrać można buty do gry w hali, jak i również korki na różne nawierzchnie. Bramkarz do gry potrzebuje oczywiście porządnych rękawiczek. Dla osób początkujących dobrym wyborem są rękawiczki HYPERACT SUPERGRIP+ UHLSPORT, dzięki którym można liczyć na pewny chwyt piłki. Na treningu przydać mogą się także torby, plecaki sportowe, ręczniki, bidony na wodę i specjalne frotki do wycierania potu.

Zobacz także: Pierwszy trening piłkarski – porady dla piłkarzy